Co było a nie jest

2010
10.01 - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
23.01 - Karnawałowy pokaz tańca towarzyskiego
6.02 - Otwarcie wystawy fotografii Ilony Cichoń
1-12.02 - Ferie w Lwóweckim Ośrodku Kultury
6.03 - Otwarcie wystawy malarstwa Ewy Domańskiej
22.05 - Otwarcie wystawy rysunku Joanny Małoszczyk
28.05 - Dni Poezji i Sztuki w Lwówku Śląskim
11-12.06 - Festiwal Smaków Regionalnych
15.06 - Wakacyjny Pokaz Tańca Towarzyskiego
16-18.07 - XIII Lwóweckie Lato Agatowe
16.10 - Otwarcie wystawy foto-grafiki Ireneusza Paciochy
22 - 24.10 - IV Lwówecki Sejmik Mineralogiczny
20.11 - Otwarcie wystawy akwareli Jerzego Borowca
26.11 - Koncert rockowy
4.12 - Jesienne rozmowy o poezji
21.12 - Kiermasz Świąteczny miast partnerskich
6 lutego w Galerii Klatka odbyło się otwarcie wystawy fotografii Ilony Cichoń.Jak wskazuje tytuł wystawy: "Opowieść o moim jeziorze", prezentowane prace ukazują nastrojowe i urokliwe krajobrazy jeziorne o różnych porach roku. A sama autorka tak pisze o sobie i swej fotografii w wystawowym folderku:
Jestem fotografem z zamiłowania. Fotografuję od wczesnej młodości. W latach 80-tych, jako członek Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, zdobyłam duże doświadczenie zarówno w zakresie techniki fotografii jak i teorii estetyki powiązanej z tą dziedziną sztuki. Pozwoliło mi to wejść do twórczej czołówki towarzystwa i zdobyć - jakże ważną wówczas dla mnie, młodej dziewczyny główną nagrodę w Salonie Jesiennym 1981 r. Kolejne ważne dla mnie osiągnięcia to: wyróżnienie na Międzynarodowej wystawie "Młodzi fotografowie przedstawiają Europę 1983", dyplom honorowy na najbardziej liczącej się w Polsce wystawie "Złocisty Jantar", jak też uczestnictwo w zbiorowej wystawie w Achen i wielu po plenerowych wystawach PTF. Ten intensywny okres mojej twórczości przypada na lata stanu wojennego, co znalazło odzwierciedlenie w tematyce zdjęć. Była to fotografia zaangażowana politycznie. I to ten temat fotografii sprawił, że zostałam aresztowana w 1984 r.
To wydarzenie zamknęło etap mojej młodzieńczej pasji.
W roku 1988 osiedlam się w małej dolnośląskiej wiosce i zajęłam się wychowywaniem córek i remontowaniem starego domu. W tym czasie fotografia stała się dla mnie mniej istotnym elementem życia, choć ciągle mi towarzyszyła.
Z biegiem lat, gdy podrosły już moje córy, a zasiedlony stary dom nabrał zaplanowanego przeze mnie charakteru, odezwała się moja pasja z lat młodości - fotografia. Zaczęłam więc coraz więcej czasu jej poświęcać.
Tym razem tematyka zdjęć daleka jest od polityki, przyświeca mi raczej myśl Teodora Fontane Piękno jest obecne, trzeba tylko chcieć je widzieć lub przynajmniej nie zamykać oczu. Uwieczniam więc to, co mnie otacza, bo..."Jak okiem sięgnąć, panuje tu chwila". Jedna z tych ziemskich chwil proszonych, żeby trwały" (za Wisławą Szymborską).
W 2008 r. w gryfowskim ratuszu zaprezentowałam wystawę "Bo zimą jest tak pięknie", którą zadedykowałam młodzieży z prowadzonego przeze mnie kółka fotograficznego.
Bardzo liczącą się i ważną dla mnie jest Nagroda Główna otrzymana w IV Regionalnym Konkursie Fotograficznym Skarby Izerów" za tryptyk "Wędkarze". To mój ukochany temat, a zarazem tytuł autorskiej wystawy prezentowanej na jubileuszowych Kwisonaliach w 2009 r. Bardzo udany twórczo rok zamyka Wyróżnienie Honorowe, które otrzymałam w konkursie Tylko Jedno Zdjęcie.
Wkraczając w 2010 r. mam do zaprezentowania kolejną autorską wystawę "Opowieść o moim jeziorze". Zawarłam w niej fascynacje wiosennym świtem, starałam się uwiecznić zbratanie człowieka z naturą i energię jaką emanuje lód. Bliskość wody i lasu sprawiają, że wewnętrznie się bogacę, a zdjęcia są podziękowaniem za to, że mogę żyć w przyjaźni z naturą.
Po wernisażu odbył się wieczór muzyczny pt.: "Podróż do Krainy Łagodności" w wykonaniu grupy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim w skłądzie: Joanna Łazur, Joanna Pasiak, Kamila Sekuła oraz gościnnie Szymon Małachowski


GALERIA FOTOGRAFII


strona Lwówka Śląskiegostrona Lata Agatowego