Co było a nie jest

2013
13.01 - XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
19.01 - Otwarcie wystawy rysunku Zbigniewa Halikowskiego
26.01 - Karnawałowy pokaz tańca
28.01-8.02 - Ferie w LOK
23.02 - Otwarcie wystawy akwareli Jerzego Borowca
20.03 - Występ młodzieży litewskiej
23.03 - Kiermasz wielkanocny
3.04 - Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
6.04 - Otwarcie wystawy fotografii Waldemara Wnęka - Siewierskiego
12.04 - Kino w LOK
13.04 - Lwówecki Festiwal Talentów
19.04 - Otwarcie wystawy Władysława Gałczyńskiego
27.04 - Lwówecki Festiwal Talentów - finał
18.05 - Otwarcie wystawy Ewy Domańskiej - Dziemidowicz
7.06 - Wystawa Ireneusza Paciochy w Chrastavie
21.06 - Wakacyjny pokaz tańca towarzyskiego
12-14.07 - XVI Lwóweckie Lato Agatowe
8.09 - Dożynki gminne w Kotliskach
28.09 - Otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Arkadiusza Masalskiego
26.10 - Otwarcie wystawy malarstwa Agaty Makutynowicz - Turskiej
30.11 - Otwarcie wystawy fotografii Ilony Cichoń
11.12 - Otwarcie wystawy sekcji plastycznych LOK
21.12 - Lwóweckie Jasełka UliczneKiedy staje się przed obrazami Agaty Makutynowicz niejednokrotnie ma się wrażenie, że oto budzą się przed nami do życia zamknięte w malarskiej materii - niemal nierealne sceny, nieodgadnione przestrzenie, wizje nieuchwytne, może niegdysiejsze wydarzenia. Rzeczywistość zaklęta naniesionymi na papier czy płótno farbami wiruje, unosi się ponad sztywne ramy, często wciąga i nakłania do głębszego wejrzenia w struktury oparte na miękko prowadzonych liniach, beztrosko i swobodnie określanych barwnych spektaklach, płynnych podziałach kompozycyjnych czy zanurzonych w lawie prehistorycznego chaosu - istotach, sylwetkach, postaciach... Są to zarazem i formy pejzażu, i fragmenty martwych natur, i sentencje figuratywne, i przedstawienia na poły realistyczne ale w większej w części stanowiące rodzaj abstrakcyjnej iluzji, w której żywiołem prawdziwym jest osoba samej artystki...
Agata Makutynowicz przedstawianymi pracami subtelnie przemawia do widza tworząc formy atrakcyjne dla oka i przystępne dla wyobraźni. Żongluje przypadkami, formując z ich wielości bardzo konkretne kształty, idee, kierunki czy wyobrażenia. Gra na zmysłach próbując porwać w kosmos usystematyzowanego po swojemu - a mimo to bliskiego - świata, uwodząc jednocześnie sielankowymi scenami, wyszukanymi modeli pozami, subtelnymi skojarzeniami... czy - lekko zawoalowanym erotyzmem. A jednocześnie nie gra lecz jest autentycznie zaangażowana w to, co tworzy, co proponuje w układach płaszczyzn, z czym się utożsamia i w co wierzy.
A nad tym wszystkim króluje czas - nigdy do końca niepojęty, nieokiełznany, nieprzewidywalny, niemierzalny - Chociaż doświadczalny. Czas magiczny - jak kompozycje Agaty Makutynowicz.


Janusz Motylskistrona Lwówka Śląskiegostrona Lata Agatowego